Hulajnogi elektryczne z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie zalety tych pojazdów, rosnące zainteresowanie tą technologią nie powinno dziwić. E-hulajnogi są bowiem świetnym środkiem transportu szczególnie dla mieszkańców dużych miast – oferują sporą prędkość, duży zasięg, nie wymagają wysiłku i dobrze radzą sobie na zatłoczonych drogach.
Elektryczna hulajnoga – tani i ekologiczny środek transportu dla dzieci, nastolatków i dorosłych
Lista zalet hulajnogi elektrycznej jest naprawdę długa. Rosnąca popularność tego środka transportu to w głównej mierze wynik jego ogromnego potencjału ekologicznego – w przeciwieństwie do samochodów, nie generuje spalin i nie wpływa niekorzystnie na stan powietrza w miastach. W porównaniu do samochodów jest też naprawdę tania – kosztuje tyle, co dobry rower. Jej przechowywanie nie wymaga garażu czy nawet piwnicy, bo bez problemu zmieścimy ją w nawet w niewielkim domu, tym bardziej że wiele modeli jest składanych.
Hulajnoga elektryczna a rower, samochód i jazda komunikacją miejską. Porównania różnych opcji
W porównaniu z dojazdami za pomocą komunikacji miejskiej, zaletą hulajnogi elektrycznej jest na pewno niezależność od rozkładów jazdy i możliwość uniknięcia jazdy zatłoczonymi autobusami czy tramwajami. W przeciwieństwie do samochodu pozwala przejechać przez park lub wąskie ścieżki, z łatwością pozwala też wyminąć auta stojące w korku. Wiele osób doceni też fakt, że jazda na niej nie wymaga wysiłku jak w przypadku roweru – pozwala więc dotrzeć do pracy niezgrzanym i niespoconym.
Wybieramy hulajnogę elektryczną. Moc silnika, maksymalne obciążenie, czas ładowania i inne kluczowe parametry
By eksploatacja hulajnogi była komfortowa i nie wiązała się ze zbędnymi problemami, decyzję o zakupie konkretnego modelu należy dobrze przemyśleć. Najważniejsze parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając hulajnogi elektryczne to z całą pewnością:
- prędkość maksymalna – im wyższa ona będzie, tym szybciej dotrzemy do celu. Większość modeli oferuje najwyższą dozwoloną w naszym kraju szybkość, czyli 20 kilometrów na godzinę;
- maksymalne obciążenie – w tym miejscu warto wziąć pod uwagę nie tylko masę naszego ciała, ale też dodać kilkanaście kilogramów „zapasu” na wypadek np. przewożenia zakupów;
- moc silnika – hulajnogi z silnikami o dużej mocy polecane są osobom o większej wadze i mieszkającym w miastach, w których istnieje wiele wzniesień;
- czas ładowania – tu zasada jest prostsza – im krótszy, tym lepiej;
- zasięg na jednym ładowaniu – to, jak często bateria będzie musiała być ładowana, w dużej mierze rzutuje na komfort użytkowania. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli zamierzamy pokonywać na niej duże odległości.
Wygodne przemieszczanie się hulajnogą elektryczną – amortyzacja, wyświetlacz, hamulec, błotniki i oświetlenie
Znacznie ma jednak nie tylko prędkość i inne parametry, ale też dodatki, w które producent wyposażył hulajnogę. By mieć pewność co do komfortowego i bezpiecznego użytkowania, warto sprawdzić, czy dany model oferuje nam:
- wyświetlacz pokazujący aktualną prędkość i poziom naładowania baterii;
- oświetlenie pozwalające na bezpieczne poruszanie się po zmierzchu;
- sygnał dźwiękowy przydatny między innymi podczas jazdy po chodniku;
- błotniki gwarantujące wygodną jazdę w każdych warunkach atmosferycznych;
- amortyzację – ważną na polskich, wciąż dziurawych drogach.
Poza tym duże znaczenie mają też dodatkowe akcesoria na hulajnogi elektryczne. Które z nich warto kupić? Przede wszystkim
kaski do skatingu, kosz, lub torbę na drobiazgi oraz uchwyt na smartfona na kierownicę.