Street workout, znany również jako trening uliczny, jest ruchem społeczno-sportowym opartym na treningu na ulicy, w parkach i przestrzeniach publicznych z wykorzystaniem ciała i dowolnego obiektu w otoczeniu, w którym się znajdujesz. Street workout to ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzaj aktywności fizycznej, która odbywa się na otwartych przestrzeniach, takich jak parki. Jest to połączenie różnych dyscyplin, takich jak lekkoatletyka i kalistenika. Street workout jest stosunkowo nową dyscypliną i choć nie wymaga wielu elementów, to nie jest prostym sportem. Nie wykorzystuje się w nim ciężarów zewnętrznych, takich jak maszyny na siłowni: hantle, dyski. Jest o połączenie ćwiczeń i ruchów o stałym rytmie, które nie wymagają użycia dodatkowych przyrządów czy maszyn.
Ćwiczenia te polegają na wykonywaniu różnych ćwiczeń z własną masą ciała w dowolnym miejscu, czy to w domu, czy na świeżym powietrzu. Ćwiczenia z ciężarem ciała to ćwiczenia siłowe, które nie wymagają użycia ciężarków ani maszyn. Są to ćwiczenia treningowe, w których osoba stawia opór grawitacji.Głównymi ćwiczeniami wykonywanymi w street workout są między innymi podciąganie, pompki i przysiady. Ten rodzaj sportu wymaga również ćwiczeń statycznych.
Jakie są zalety street workout’u?
- Jest bardziej ekonomiczny – wykorzystując przestrzenie publiczne lub elementy domu, unikasz stałych kosztów siłowni.
- Nauczysz się kontrolować swoje ciało – dzięki tego typu ćwiczeniom osiągniesz bardzo dobrą kontrolę nad swoim ciałem.
- Powstaje coraz więcej darmowych miejsc do ćwiczeń w polskich miastach np. nowy plac do ćwiczeń w Łodzi, dostępny dla wszystkich mieszkańców.
- Więcej motywacji – dzięki możliwości uprawiania sportu w dowolnym miejscu nigdy nie będziesz musiał się martwić, że musisz iść na siłownię. Kiedy tylko chcesz i gdziekolwiek chcesz możesz zadbać o formę dzięki street workoutowi.
Efekty estetyczne
Pracując nad ciałem jako całością, a nie konkretnym obszarem, osiągniesz rezultaty w postaci uczucia pełności całego ciała, ponieważ wymaga to zaangażowania wszystkich mięśni. Osiągnięta zostaje koordynacja międzymięśniowa, ponieważ czas treningu jest znacznie bardziej zintegrowany. Trening uliczny to powrót do początków sportu, kiedy to ludzie uczyli się wspinać, biegać, skakać i stać, bo to pozwalało im na codzienne przetrwanie.