Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać odkładaniu się tłuszczu w okolicach brzucha, a także trudności w jego zwalczaniu.
Zaburzenia równowagi hormonalnej
Hormony zostały wskazane przez różnych specjalistów jako główna przyczyna powstawania tłuszczu na brzuchu. U mężczyzn wraz z wiekiem spada poziom testosteronu. Testosteron, oprócz zwiększenia metabolizmu poprzez utrzymanie masy mięśniowej i zwiększenie energii, spowalnia również ekspansję adipocytów. Dlatego z biegiem lat łatwiej jest nabrać masy w okolicach brzucha.
Młode kobiety, z przyczyn związanych z macierzyństwem, gromadzą tłuszcz w biodrach i udach. Ale wraz z nadejściem menopauzy i pre-menopauzy, jajeczka nie są już uwalniane, a organizm produkuje mniej żeńskich hormonów. Zmiany w poziomie estrogenów są odpowiedzialne za redystrybucję tłuszczu. Jednak ta redystrybucja ma na celu ochronę przed utratą gęstości kości. Choć dla niektórych jest to problem, to jednak w ten sposób natura nas chroni.
Brak elastyczności skóry jest charakterystyczne dla starzenia się, ponieważ zmniejsza się produkcja różnych białek skóry, takich jak kolagen i elastyna. Wiotkość może dawać poczucie nadwagi brzucha.
Insulina
Przesadne wydzielanie insuliny może również powodować zaburzenie równowagi metabolicznej i sprzyjać gromadzeniu się tłuszczu w okolicach brzucha. Insulina zarządza poziomem glukozy we krwi i hamuje proces lipolizy, zapobiegając uwalnianiu kwasów tłuszczowych. Osoby z rodzinną historią cukrzycy są bardziej narażone na przyrost tkanki tłuszczowej.
Dieta
Dieta wysokokaloryczna, bogata w tłuszcze i żywność przetworzoną (ciastka, napoje słodzone itp.) może zwiększyć pracę wątroby i mieć bezpośredni wpływ na przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu, oprócz ogólnej nadwagi.
Alkohol jest również związany z ryzykiem przyrostu tłuszczu na brzuchu. Wynika to z jego gęstości kalorycznej: jeden napój alkoholowy zawiera około 240 kalorii, czyli ponad 10% dziennego zapotrzebowania przeciętnej osoby dorosłej na kalorie. Potrzebujesz pomocy z dietą? Z portalem https://www.kcal.pl kompleksowo o nią zadbasz.
Stres
Kortyzol jest znany jako hormon pobudki, ale także jako hormon stresu. Według kilku badań, hormon ten powoduje, że tłuszcz gromadzi się w brzuchu, zamiast być rozprowadzany do innych obszarów ciała.