Na temat zdrowego odżywiania się krąży wiele mitów, szczególnie jeśli regularnie wykonujesz aktywność fizyczną. Należy je zatem obalić, ponieważ mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Jeśli spotkałeś się ze stwierdzeniami, że trenowanie na czczo jest szkodliwe, ostatni posiłek powinno się jeść do godz. 18:00, a picie koktajli białkowych jest koniecznością, zostań tu na chwilę. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w walce o lepsze zdrowie. Zatem co jeść przed treningiem? Przekonaj się sam!
Czy trening na czczo jest nieodpowiedni?
Dość często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż trening na czczo to zło w najczystszej postaci. Jest to mit, który należy obalić. Możesz wykonać trening bez wcześniejszego zjedzenia posiłku, jednakże nie powinien być on dłuższy niż 30 minut. Jest to związane z efektywnością ćwiczeń, jakie będziesz wykonywał. W praktyce oznacza to natomiast, że w przypadku wykonywania dłuższego treningu, energia będzie pozyskiwana z mięśni, a nie z żywności, której nie zdążyłeś jeszcze dostarczyć. Warto zatem postawić na lekkostrawny posiłek przed wykonaniem treningu – będziesz miał wtedy pewność, że Twój wysiłek nie idzie na marne, a aktywność fizyczna będzie tak efektywna, jak tego oczekujesz.
Dlaczego jedzenie przed treningiem jest ważne?
Regularne uprawianie sportu wiąże się z koniecznością dbania o to, jakie posiłki komponujesz w swoim całodziennym jadłospisie. Priorytetem powinno być dostarczenie większej ilości kalorii w ciągu dnia, w którym decydujesz się na trening. Warto zadbać o to także, aby przed wykonaniem aktywności fizycznej zjeść posiłek, który przyczyni się do regulacji przebiegu procesów energetycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś na diecie redukcyjnej, czy pragniesz zbudować masę mięśniową – nie rezygnuj z przedtreningowego posiłku. Kluczowym elementem w przypadku żywienia przed ćwiczeniami jest czas. Najlepszym wyborem będzie jedzenie 2 godziny przed zaplanowaną aktywnością fizyczną.
Co jeść przed treningiem?
Komponując posiłek, który spożyjesz przed treningiem, powinieneś wiedzieć, że powinien być on przede wszystkim lekkostrawny. Rezygnując z produktów wysokotłuszczowych, masz pewność, że zdążysz przetrawić to, co zdążyłeś zjeść. Dzięki temu unikniesz dyskomfortu związanego z uczuciem ciężkości po najedzeniu się, a co za tym idzie, mniejszą chęcią na wykonywanie bardziej intensywnego treningu.
Przed treningiem najlepiej sprawdzą się posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki temu Twój organizm będzie miał zrównoważony dostęp do energii w postaci glikogenu mięśniowego i glukozy we krwi. Nie należy zapominać o dostarczeniu białka, które odpowiada za zabezpieczenie mięśni przed ich uszkodzeniem. Jego ilość jednak nie powinna być dominująca, ponieważ wpłynie to na poczucie Twojego zmęczenia podczas wykonywania aktywności fizycznej.
Podstawą posiłku jedzonego przed treningiem powinny być węglowodany, ponieważ stanowią one główne źródło energii. Szczególnie jeśli Twój trening jest intensywny, ponieważ wzrasta na nie zapotrzebowanie w organizmie. W tym wypadku sprawdzą się zatem kasze, ryże i makarony. Możesz postawić również na klasyczną owsiankę, która jest bombą energetyczną!
Skorzystaj z porad dietetycznych trenera personalnego w Krakowie.